неділя, 6 квітня 2008 р.

Мінздрав застерігає, а рак підстерігає…

Що буде, якщо в одній чашці змішати модифікований крохмаль, гідрований рослинний жир, соняшникову олію, сіль, підсилювач смаку та запаху, молочний білок, екстракт дріжджів, ароматизатори, барвник, а потім залити все це окропом? Хочеться сказати: «Хтозна що буде!», але ні. Це рецепт дуже швидкого супу. Того самого, що ми поспіхом розводимо на роботі, через брак часу на обід. П’ємо ароматний супчик і якось уникаємо зазирнути, що написано на красивій обгортці під словом «Склад». Про те, що нічого хорошого там не написано ми знаємо. Знаємо, але все одно їмо.

90% всіх різновидів захворювань на рак виникають під впливом факторів зовнішнього середовища. Третина цих захворювань викликана неправильним харчуванням. Разом з тим, в народі говориться: «Менше знаєш – краще спиш». Кожна людина сама для себе вирішує, чи вдаватися їй в подробиці власного життя. Я вирішила з’ясувати деякі тонкощі нашого харчування.
Ми йдемо в магазин, де нам продають красиві обгортки, приємні запахи та помідори круглий рік. Це приємно. Людині взагалі властиво купуватися на блискуче, красиве, гарно про рекламоване. З нещодавніх часів з’явилася ще одна тенденція – зручність. Чому б не купити заморожені рагу, швидкі супи, напівфабрикати? Їх легше готувати, а часто виходить, навіть смачніше. Якщо ж проаналізувати, то великий відсоток сучасних продуктів входить в групу канцерогенів, тобто факторів, що викликають рак. Спробуємо розібратися по-порядку.

Фактор H2O
Почнімо з найпростішого. Вода, що виходить з нашого водопроводу збагачена, нажаль, не лише корисними мінералами, але і шкідливими домішками. Наприклад, весною, якість води погіршується за рахунок того, що в неї потрапляє тала вода з полів, що удобрені навозом. В результаті хлорування води, утворюються діоксини, один із різновидів канцерогенів.
Нажаль, мало корелюють між собою користь та смакові якості напоїв. Чим смачніша вода у пляшці, тим більше у ній барвників та ароматизаторів. Не обходяться без цього і соки. На кожному другому вказаний вміст консервантів.
Що стосується алкогольних напоїв, то вони самі по собі являють собою канцерогени і вживати алкоголь означає підвищувати ризик раку в організмі.

На все свій час
Ще одним канцерогеном можуть стати овочі чи ягоди, що вирощуються в теплицях, так звані, парникові продукти. Чому? Перенасичені азотом овочі несуть в організм нітрати, що в подальшому здатні негативно впливати на нього.
Не слід плутати це з органічно дозрілими плодами. Адже, вирощені в природніх умовах, овочі та фрукти вважаються чи не основною запорукою правильного харчування. Так, Всесвітній фонд разом з Американським інститутом по вивченню раку дослідили тему харчування і того, які продукти запобігають ризику утворення раку. Вони доводять абсолютно прямий зв'язок між вживанням овочів та фруктів та зменшенням ризику захворіти на рак в області ротової порожнини, глотки, стравоходу, шлунку та легенів. В меншій степені – рак молочної залози, сечового міхура, гортані і підшлункової залози.
Тож, овочі та фрукти їсти потрібно, треба лишень пам’ятати про те, коли приходить їхня пора і не труїти свій організм тепличним варіантом, що збагачені здебільшого азотом, радше вітамінами.
Обережними треба бути і з ковбасами та консервами. В деякі з них додають невелику дозу нітритів, які теж є канцерогенами. Захищають від нітратів та нітритів наш організм продукти, насичені вітаміном С.

Гарно смажене підсмажує і нашу травну систему
Кожному з нас хоч раз в житті лікар призначав дієту. А отже, майже кожній людині знайома фраза: «Виключіть з раціону смажене та надто жирне». До цього справа доходить лише тоді, коли якомусь з наших органів стає ну зовсім зле, і ми з усіх сил намагаємося підтримати його в скрутний час. А, коли здоров’я налагоджується, можна повертатися до улюблених стегенець з запеченою скоринкою, до ароматних копченостей та іншого збочення. Усе це постійно шкодить нашому організмові. А саме, смажене, приготоване за допомогою гриля, копчене – усе це перелік тих самих канцерогенів, що спричиняють в процесі нашого життя створення ракових пухлин. Так само негативно впливають на наш організм і ті продукти, що готувалися при надмірному нагріванні рослинних масел.
Тож, не слід чекати поки печінка, шлунок чи ще якісь орган вийде зі строю. Наш організм – це надто дорога нам справа аби заливати туди різний непотріб. Треба про це пам’ятати.

Хліб та горіхи - що може бути корисніше? Чи не завжди?
Слід бути обережними з запліснявілим хлібом та горіхами. Якщо з хлібом все більш-менш зрозуміло, то в горіхах, наприклад, не завжди можна помітити, що вони починають пліснявіти. Наприклад, кешью, пліснявіють з середини, утворюючи коричневі прожилки. Це супроводжується, спочатку ледь помітним, ароматом лікарських засобів. Його можна легко не помітити, особливо, якщо не добре знаєш природній смак цих горіхів, а продаються вони дуже часто. Справ в тім, що пліснява – це грибок, а в результаті їх процесів обміну утворюються продукти, афлатоксини, що теж є канцерогенами.

Здоровий спосіб життя
Про те, що паління шкодить нашому здоровю та може викликати рак знають усі. Це прописують на кожній пачці цигарок дрібними літерами, але ті хто палять – продовжують свою чорну справу, ставлячи під загрозу не лише власне здоровя, але і здоровя тих, хто поряд. Між тим, цигарки є стовідсотковим канцерогеном.
Так само, вірогідність раку збільшує алкоголь. Не треба бути науковцем, щоб зрозуміти негативний вплив цих напоїв.
А от в якості загартовування організму для тих, хто не п’є і не палить (і не лише цим людям) послужить активний спосіб життя. Вчені встановили, що вплив раку на організм, що тренований спортивними вправами зменшується. Тож, хочете бути здоровими – зайва ранішня пробіжка вам не завадить. Тільки бігайте, при цьому, подалі від траси та уникайте накурених місць.

Мінздрав застерігає, а людина попереджає
Ми не можемо уникнути багатьох речей, просто тому що живемо в таких умовах, в які нас поставив час, робота чи наш соціальний статус. Але все ж таки є речі, які варто знати, щоб максимально понижувати ризик раку в нашому житті. Тож, аби бути здоровим і не мати зайвих проблем радимо вам.
Правильно харчуватися, що передбачає збалансований раціон їжі з великою кількістю овочів та фруктів, вирощених в природних умовах.
Частіше перевіряйте, що вказано під словом «склад» на етикетках продуктів, що ви купуєте. Менше консервантів, барвників, підсилювачів смаку, ароматизаторів та інших канцерогенів.
Якщо ви палите – скоріше кидайте цю невдячну справу. Якщо ні – уникайте місць, де повітря концентроване цигарковим димом.
Ну і звичайно, більше руху, активності, спорту – і ваш організм буде не лише красивий, але і загартований перед багатьма хворобами, в тому числі і раком.